חדשות

אומנות כתרפיה

omnut
דרמה, ריקוד וציור הם לא רק אומנות על הבמה או בגלריה. אלו משמשים לנו ככלי טיפולי מועיל ביותר. אם אתה חש מצוקה גש וביים את תסכולך. רקוד את ריקוד החיה הכועסת. זרוק צבעים על בד קנבס, או תצעק ותזמר את סבלך מול הים הסוער.
מי שזוכר את העיר אילת לפני כשני עשורים, זוכר עיר בה התקיים רק חוג אחד של ריקודים. החוג לריקודי עם. היום, כמו בכל מקום אחר בארץ, הריקוד תפס תאוצה והתפתח בכל הארץ. גם אילת התפתחה עם השנים וכיום מתקיימים בה חוגים רבים לריקוד, חוגים שצצו כמו פיטריות אחרי הגשם. יש חוגים חדשים למתחילים ויש חוגים למתקדמים. חוגים לריקודי עם, ריקודי שורות, ריקודים סלונים, ריקודים מכל הזמנים, סלסה,ריקודי היפ הופ, ריקודים לטיניים, ריקודי בטן, כל אחד והטעם שלו, אז איך ומתי בעצם יש לנו זמן ללכת לכך הרבה חוגים? עיריית אילת, שאני באופן אישי מברכת אותם היוזמה, מארגנים בכל שבת הרקדה בטיילת עם טובי המרקידים. ריקודי שורות עם נעמה זר האלוהית. ריקודי מעגלים וזוגות עם המורים אילנה, ראובן, יענקלה ועירית שוורץ שרק לפעמים מוספים ריקודי מעגלים, זוגות וריקודי שורות וזה חסר לי. בהחלט שבת של כיף אמיתי לכל המכורים לדבר. לאורחים ולמקומיים כאחד. שום דבר לא עוצר את החגיגות האלו, לא החום הנושא, או רוח קרה, או גשם, שום דבר לא עוצר את החגיגה הזאת.
המכורים לריקודי עם מתחלקים לכמה קטגוריות. ישנם כאלה שרוקדים בכל יום בשבוע ועושים זאת כל הזמן במקום אחר. באילת ישנם שלושה מתנ"סים ואוהבי הריקוד מתרוצצים בין מתנ"ס אחד למשנהו. מלבד המתנ"סים יש גם עוד מקומות אחרים. חברתי, שהיא בעלת תפקיד תובעני בניהול אמרה לי יום אחד כי היא מעדיפה לרקוד מאשר לשבת בבית מול טלביזיה ולנשנש כל הזמן. היא יוצאת לרקוד גם אחרי שעות ארוכות וקשות שעברו עליה במקום עבודתה. היא מספרת לי כי גם למחרת היום, נשמתה עדיין ממשיכה לרקוד. גם בטלוויזיה מרבים לשדר תוכניות על ריקודים כגון: 'לרקוד עם כוכבים', 'נולד לרקוד' ועוד תוכניות. כולם מרותקים למסך הקטן ורק המכורים האמיתיים עוזבים הכל כדי לצאת ולרקוד באמת. למיטב ניסיוני, יש הרבה כאלה.
מוסיקה בנשמה
המוזיקה היא כמו שער האומניות. המוסיקה מתחברת הישר לתת מודע שלנו. כמו שירת הטרובדור המאוהב העומד מתחת לחלון אהובתו. גם מנגינת 'מארש הניצחון' מרגשת יותר כשהיא מתנגנת באוזני חיילים החוזרים מהקרב. שירת מקהלת הילדים החזירה אנשים בתשובה בכנסיות של ימי הביניים. אומנות המוזיקה, הריקוד והציור יכולים לרוממם מצב רוח, טוב יותר מאשר עושה זאת כוס יין הכי משובח. זרם מוזיקלי של מנגינת הבלוז, כמו רבים אחרים לפניו ואחריו, צמחו מתוך הצורך להשתחרר מהלחץ הפנימי על ידי שירה. כמו כן מוזיקת ג'אז. הרבה אנשים לא מסוגלים לשמוע את מוזיקת ג'אז בגלל שהם חשים את כל המצוקות של הזמרים ומתהפכת להם הבטן. ישנם אנשים רבים אשר במקום ללכת לפסיכולוג, לרופא או לפסיכיאטר הם רוקדים, מפסלים, מציירים, שרים או מאזינים למוזיקה. זאת הסיבה שישנם כל כך הרבה חוגים לריקודים כגון: ריקודי עם, ריקודי בטן, לרקוד עם כוכבים, נולד לרקוד, סלסה, ריקודי שורות, מועדוני זמר, מועדוני קריוקי, חוגי ציור, פיסול, אומנות שימושית, חוג לסידורי פרחים, תיאטרון קהילתי, קלנוע, כתיבה יוצרת, צילום אומנותי ואפילו מלמדים שיטות טיפול כמו 'פרחי בך' בעזרת פסיכודרמה. בפסטיבל ריקודי בטן שהתקיים באילת פגשתי מנהלת בנק מירושלים שטיפלה בפריצת דיסק בעמוד השדרה בעזרת הריקוד. היא החלה לרקוד ריקודי בטן פעמים בשבוע, הבריאה ומאז היא לא מפסיקה לספר על כך לכולם.
ציור זה כל הסיפור
ישראלים רבים גילו שהרבה יותר זול וגם הרבה יותר כיף להם, לחזק את כוחות הנפש דרך האומניות השונות. תציירו 'עתיד ורוד' בדיוק כמו שאתם רוצים שיהיה לכם. תכתבו על דף את בקשות ליבכם ובעתיד, בעוד 10 שנים לערך, תקראו את מה שכתבתם. שתחררו בעיות וצרות ילדות על ידי בימוי הסיטואציות הכאובות. ישנם מטפלים הוליסטיים וקונבנציונליים שישמחו לעוזר לכם. אנשים שמתמודדים יום יום עם השעמום והשגרה, הופכים להיות בין רגע ילדים שובבים כאשר הם עוסקים באומנויות השונות. זה כל כך פשוט וכל כך כיף. אני באופן אישי רוקדת ריקודי שורות ועם, מצירת, מפסלת וגם לפעמים כותבת. בתקופה מסויימת העברתי שיעורים 'בית על הואדי' על העצמה אישית דרך אומנויות אינטואיטיביות ומלמדת פרחי בך בעזרת פסיכודרמה. כשיש ימים שאיני מרגישה טוב, דווקא אז רצה לחוג הריקוד וחוזרת הביתה בריאה. כשאני עצובה אני מצירת דמעות והכל עובר. אז למה אתם מחכים? רוצו והירשמו לאחד החוגים. זה עדיף מאשר להזמין תור אצל הרופא. תהיו לי בריאים בלי תרופות רק בעזרת היצירה. זה באמת כיף אמיתי
 
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

four − two =