חדשות
משטחי אזהרה לעיוורים

משטחי אזהרה לעיוורים

אם אתם מכירים את חוק הנגישות, אתם בוודאי מכירים את התקנות בנוגע למשטחי אזהרה לעיוורים. אם אינכם מכירים את חוק הנגישות ו / או את המשטחים האלו, המאמר הזה בדיוק בשבילכם! ראשית נסביר לכם מה הוא משטח אזהרה לעיוורים ולמה השימוש בו כל כך חשוב.

אז מה הם משטחי אזהרה לעיוורים?

משטחי אזהרה לעיוורים הינם משטחים בעלי גבשושיות. גבשושיות אלו מאפשרות להולך רגל בעל לקויות ראייה להרגישן עם רגלו או עם מקל הנחיה שלו ובכך להתריע שהמשך הדרך דורשת תשומת לב גבוהה ומסייעת לו להתמצא במרחב בבטחה. את משטחי האזהרה לעיוורים ניתן לחלק לשני סוגים עיקריים. הסוג הראשון הוא משטח אזהרה בנוי. משטחי אזהרה אלו נבנים על המשטח עצמו (לדוגמא: בטון, כשמדובר בתנאי חוץ, או מרצפות, כשמדובר בתנאי פנים) הסוג השני שקיים הוא משטחי אזהרה העשויים פלסטיק או גומי אשר ניתן להדביקם על כל משטח שהוא כגון עץ, מתכת, בטון ועוד. זהו כמובן יתרון גדול מכיוון ואין צורך לתכנן ולבנות מראש את המשטחים וכך בעצם אפשר בכל רגע נתון להוסיף ולהדביק את המשטח על ריצוף קיים. משטחי אזהרה אלו לרוב יוצבו לפני נקודות "מסוכנות", לדוגמא על שפת המדרכה לפני מעבר חצייה, בתחילת ובסיום גרם מדרגות, בכניסה למבנים לפני מעלית רציפי רכבות ועוד.

איך משתמשים במשטחים?

כפי שהזכרנו קודם את משטחי האזהרה העשויים גומי או פלסטיק ניתן להדביק על כל משטח וזה בזכות שכבת הדבק שיש בתחתית המשטח. הדבקתם של משטחי אזהרה לעיוורים היא פשוטה מאוד ואינה מצריכה בעל מקצוע או ידע קודם. כל מה שצריך לעשות על מנת להדביק את המשטח הוא לדאוג שהשטח שעליו נדביק יהיה נקי מלכלוך ויבש, להסיר את שכבת המגן משכבת הדבק שבתחתית המשטח אזהרה, להדביק את המשטח על השטח הרצוי ולבסוף מכן להדק אותו. עמידותו של המשטח גבוהה מאוד בכל תנאי מזג האוויר לרבות שמש ישירה וגשם. יתרונות נוספים שיש למשטחי האזהרה העשויים פלסטיק / גומי מעבר לכל מה שהזכרנו עד כה, הוא שהם ניתנים לשטיפה ולניקוי בקלות ובזכות הגבשושיות שיש על המשטח, הוא גם יכול לשמש למניעת החלקה. מניעת ההחלקה נגרמת בזכות מקדם החיכוך הגבוה שיש בין הרגל למשטח כאשר הולך רגל יעבור עליו.

לסיכום

התקנה של משטחי אזהרה לעיוורים הם חשובים מאוד, לפני נקודות שיכולות להוות סכנה כגון: מדרגות, שפת מדרכה, מעבר חצייה ועוד. מעבר לכך שחשוב להתקין את המשטחים האלו, התקנתם היא חובה כחלק מהתקנות של חוק שוויון זכויות לאנשים בעלי מוגבלות.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

nine − 2 =