חדשות
מה המשמעות של הסכם בלעדיות מול מתווך?

מה המשמעות של הסכם בלעדיות מול מתווך?

מידי שנה נמכרות אלפי דירות בארץ, חלק ניכר מהן באמצעות מתווכים, אשר תפקידם למקסם את פוטנציאל הנכס. בעידן אינטרנט והרשתות החברתיות ניתן למצוא מוכרים ושוכרי דירות ללא כל עלות. במידה ותרצו להיעזר בשירותו של מתווך נדל׳׳ן כזה או אחר תדרשו להיפרד מדמי תיווך בשיעור שנע בין 0.5 % ל-2% משווי העסקה. מאיזה צד יכול המתווך לדרוש דמי תיווך? מתי חייבים לשלם עבור השירותים? ומתי עבודת המתווך כלל לא הניבה פירות?

תחילה של תביעה קטנה

לפני מספר שנים הגיש מתווך נדל׳׳ן כתב תביעה לבית המשפט לתביעות קטנות כנגד גברת מבוגרת במטרה לקבל תשלום דמי תיווך עבור שירותי פרסום ועבודה. בית המשפט דחה את התביעה והחליט כי מכירת הדירה אינה קשורה לפעולות שעשה המתווך.

הנתבעת, אישה בת 73 המתגוררת לבדה, החליטה למכור את דירתה. התובע, מתווך נדל׳׳ן במקצועו, התקשר לאישה לאחר שנודע לו על רצונה למכור וטען כי מצא עבורה קונה פוטנציאלי. בתמורה הציע לה להתקשר עמו בהסכם שירותי תיווך. הגברת הסכימה להיפגש וכבר באותו היום הגיע המתווך לדירתה יחד עם שותפו, ואלו הציגו בפניה את ההסכם. על פי ההסכם – הגברת תהיה פטורה מתשלום דמי תיווך. בנוסף להסכם תשלום עמלת התיווך, נחתם הסכם ׳בלעדיות׳ לתקופה של שישה חודשים.

הסכם הבלעדיות בן ששת החודשים, מעניק, כשמו כן הוא, בלעדיות למתווך להציע את הדירה למכירה. כלומר במידה ונמצאו קונים המעוניינים לרכוש את הדירה במהלך אותם ששת חודשים, עליהם לעשות זאת דרך המתווך. כמו כן, במידה והקונה יגיע ישירות לגברת, עליה ליידע אותו כי המתווך הינו צד לעסקה ועליו לשוחח עמו בנושא הרכישה.

הסכם שירותי תיווך זהו מסמך אשר מפרט את מערכת היחסים המשפטיים בין מוכר הדירה לבין מתווך. בהתאם לחוק המתווכחים במקרקעין, תשנ׳׳ו-1996, רשאי מתווך להתקשר בחוזה שירותי מתווך עם לקוח ולקבל תשלום עבור השירות, רק במידה ובמהלך התקופה האמורה (תקופת הבלעדיות) , יבצע המתווך פעולות שמטרתן מכירת הנכס. כלומר, בתקופת הבלעדיות, על המתווך לעשות פעולות אקטיביות לשם מכירת המקרקעין, ובמידה ולא יעשה כן – לא יהיה זכאי לתשלום.

הפעולות שעל המתווך לבצע מפורטות בתקנות התיווך במקרקעין (פעולות שיווק) תשס׳׳ה-2004. במידה ואכן פעל המתווך על פי המצוין בתקנות, נוסף על כך כי היה הגורם היעיל ביותר שגרם להתקשרות בין הצדדים בעניין הסכם מכירת הדירה  – יהי זכאי לדמי תיווך.

מה קבע השופט?

במקרה של הנתבעת, בית המשפט לתביעות קטנות החליט כי המתווך אכן לא היה הגורם היעיל ביותר להתקשרות מכירת הדירה. נוסף על כך נקבע כי הפעולות שביצע בדמות פרסום בלוח "יד 2" ותליית מודעות פרסום, אין בהן כדי להוכיח כי אלו היוו את הזרז למכירה. בנוסף, נקבע כי המתווך פעל בחוסר תום לב כאשר החתים את האישה המבוגרת על סעיף הבלעדיות ונמנע להסביר לה את מלוא המשמעויות הנלוות לכך. על כן, קבע השופט, הנה פטורה מתשלום דמי התיווך.

מקור : ת׳׳ק קריות 4253-11-13 לבדב נ׳ דהן

המאמר בחסות אתר המידע תביעות קטנות, המרכז מגוון גדול של חוקים, מדריכים ופסקי דין בנושא, לקריאה מורחבת – תביעות-קטנות.co.il

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

nineteen − 3 =