חדשות
מה עומד מאחורי הכרזת פלסטין כמדינה?

מה עומד מאחורי הכרזת פלסטין כמדינה?

בשנת 1988 הכריז מנהיג אירגון הטרור פת"ח, יאסר ערפאת על מדינת פלסטין אשר בירתה ירושלים. איך מתקיימת מדינת פלסטין בפועל? או, את זה גם אנחנו שואלים.

הצהרתה של מדינת פלסטין נעשה ב-15 בנובמבר 1988 על ידי יאסר ערפאת בכינוס "המועצה הלאומית הפלסטינית", הגוף המחוקק של אש"ף, שהתקיים באלג'יר. בפועל מדינת פלסטין אינה קיימת מאחר ולא היה כל שטח שבו יכלה "מדינת פלסטין" לממש את ריבונותה, כך שלהכרזה לא הייתה משמעות מעשית.

הליגה הערבית הכירה באופן מיידי במדינת פלסטין וגם מדינות נוספות. פלסטין מחזיקה "שגרירויות" במדינות אלו אך הן למעשה משלחות של אש"ף.

ב- 15 בדצמבר 1988, קיבלה העצרת הכללית של האו"ם בתמיכת 104 מדינות את החלטה 43/177 המכירה ב"בהכרזה על מדינה פלסטינית" של יאסר ערפאת באלג'יר. להחלטה התנגדו ישראל וארצות הברית ו-36 מדינות אחרות נמנעו. מאז התקבלו החלטות נוספות בעצרת הכללית של האו"ם שתמכו בזכותם של הפלסטינים למדינה עצמאית, אך גם החלטות אלו לא יצרו שינוי מהותי בשטח או במעמד המשפטי.

על פי המשפט הבינלאומי, נדרשים חמישה מאפיינים עיקריים על מנת שישות טריטוריאלית תוגדר כמדינה:

טריטוריה – שטח מוגדר על ידי גבולות קבועים. הטריטוריה אינה חייבת להיות רציפה.
אוכלוסייה – רוב תושבי הקבע בטריטוריה של המדינה הם בעלי אזרחות. וכן רוב האזרחים מביעים שאיפה לאומית שברובה מונחת על יסוד התנועה הלאומית.
שלטון, ריבונות – גוף יחיד השולט על האוכלוסייה בתוך הטריטוריה באמצעות חוקים ומוסדות ובכלל זה היכולת לשלוט על שטח המדינה, ולאכוף את חוקיה.
עצמאות – מדינה ריבונית היא מדינה אשר מסוגלת לנהל את ענייני הפנים והחוץ שלה ללא תלות במדינה אחרת או בגוף אחר כל שהוא.
הכרה על ידי הקהילה הבינלאומית – נדרשת הכרה של לפחות מדינה עיקרית ורלוונטית אחת.

מדינת פלסטין אינה עומדת בקריטריונים של הגדרות אלו. במיוחד ולאור העובדה ש"הפלסטינים" מסמנים את שטח מדינת ישראל, כשטח וטריטוריה השייכים לפלסטין. מה זה אומר? בפועל מדינת פלסטין אינה קיימת על אף שטח אדמה בעולם.

עצם העובדה שהם טוענים שערפאת הכריז על ארץ ישראל כפלסטין לפני 28 שנים הם בעצם מודים בכיבוש הערבי בארץ ישראל ועל כך ש"פלסטין" מעולם לא הייתה קיימת לפני זה.

מאת: דוויד בונד

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

nineteen + seventeen =