חדשות
מה עובר על התיירות באילת?

מה עובר על התיירות באילת?

מה עובר על התיירות באילת ומאיפה מתחילים לשפר?

משהו עובר על התיירות באילת וזה לא משהו טוב לצערנו, לצערם של של עובדי ענף התיירות בעיר וכמובן למשרד התיירות, שדי אחראי בסופו של דבר לכל המתרחש וגועש, אך גם מוגבל מלעשות ולהוציא לפועל מיזמים ופעילויות בגלל תקציבים כאלו ואחרים, לתת ליזמים צעירים ורעננים הזדמנות לפתח את העיר ולהתפתח יחד איתה. וכמובן אל נא נשכח את הביורוקרטיות הפוליטיות שמקבלות תעדוף נמוך, לצערם של כל הסובבים בקלחת.

כנראה שבסוף הכל קשור למחירים

בכירי ענף התיירות בארץ אשר חוו וראו תקופות טובות יותר בפן התיירותי, יכולים להעיד ולאשר שהמצב נכון לכתיבת שורות אלו הוא החמור ביותר מאז קום המדינה ובכלל מאז שאילת כעיר קיבלה תעודה וירטואלית ואם נדייק דמיונית במקצת, מהציבור שהצביע דאז ברגליים והגיע שנה אחר שנה לבירת התיירות והנופש של אזור הדרום.

המחירים: אחד מהסיבות העיקריות שגרמו לתיירות באילת לרדת לשפל בשנים באחרונות, זה נושא המחירים והתמחורים של כל מפעילי התיירות בעיר החל מבתי המלון שהינם המשפיעים העיקריים עליהם נדבר בהרחבה ממש מיד, ועד חנויות הנוחות והעסקים בעיר שמרביתם פועלים בהוגנות אל מול המבקרים והתיירים, אך יחד עם זאת סובלים מירידה משמעותית בהכנסות, דבר המצריך מצדם לעלות מחירים בשביל להתפרנס בכבוד כמו בכל בית בישראל, וכמו כן בגלל עלויות יבוא ויצור גבוהות יותר מבעבר בגלל המצב הכללי הגלובלי אשר חי ובועט במדינת ישראל ובעולם ובכלל.

כמובן שכדאי לציין בקצרה את מה שכולם כבר יודעים וזה שמחירי החופשה מושפעים רבות מהטיסות פנים של חברות התעופה הישראליות שמאפשרות להגיע מאזור המרכז לאילת במחירים שלפעמים על גבול ההזויים, הדלק בשביל לנסוע עם כל המשפחה מרחק של 500 קילומטר ואף יותר לחופשה יכול להיות לפעמים יקר מאוד וחייב להיכנס לתקציב החופשה, וכמובן אל נא נשכח את מחירי ההוצאה ליום הכוללים קניות, בילויים, ארוחות במסעדות וכדומה.

התיירים: אחד מנקודות התורפה של העיר זה התיירים שמגיעים מחו"ל כאשר מרביתם על פי נתוני לשכת הסטטיסטיקה מגיעים מרוסיה ומשפרים משמעותית את התל"ג המדיני שעל זה חתום משרד התיירות כמובן, לדוגמא בשנת 2015 הגיעו לאילת כ 13 אלף תיירים, כאשר מדינת ישראל מסבסדת כל תייר בשישים אירו, אך לצערנו בעלי מקומות האירוח והמלונות אינם מזהים עלייה בתפוסת החדרים, בדיקה מקיפה שבוצעה על ידי מביני עניין ובכירי ענף התיירות בעיר גילתה שלא מעט מהתיירים הנוחתים באילת בורחים לטאבה שבמרחק הליכה מהעיר ומציע אלטרנטיבות זולות בהרבה בעלויות החופשה ובשירות האישי, אולי מהפן הביטחוני בצד שלנו הרבה יותר בטוח, אבל תסכימו איתי שעלות חופשה במחצית העלויות במלון הילטון טאבה ברמת אירוח של 5 כוכבים בצד המצרי יכול להיות די מפתה.

שדה התעופה: אין ספק בכלל שאחד מהדברים המשמעותיים אשר תורמים רבות להכנסת התיירות והמטיילים לאזור זהו שדה התעופה הממוקם במרכז אילת, אך אל נא תטעו חברים, נכון לעכשיו שדה התעופה באילת מתוכנן להריסה ובימים אלו ממש נבנה לו שדה תעופה חדש על שם אילן ואסף רמון באתר תמנע הממוקם במרחק של 20 קילומטר צפונית לעיר, דבר שיכול להשפיע רבות על החלטת תיירים ותושבים ממרכז הארץ האם להגיע לאילת או לבחור ביעד אחר, אחרי הכל אחת הסיבות העיקריות שרבים מאלו המגיעים לבקר בעיר עולים על טיסה ממרכז הארץ לשדה התעופה באילת זה בשביל לנחות ביעד וכבר מהשנייה הראשונה להתחיל את החופשה, ולא במרחק נסיעה של כחצי שעה באוטובוס שיכול להיות די מעייף ומתיש בסופו של יום, ייתכן מאוד וההחלטה של מעבר שדה התעופה היה משיקולים כלכליים, אך כמובן שמישהו במשרד התיירות צריך לקחת בחשבון שלכל פעולה שכזו יש השלכה וייתכן מאוד שבמקרה הזה המצב רק יכול להידרדר ולהיות אפילו גרוע יותר, נקודה למחשבה.

לכל מלון במחיר של 7 כוכבים יש אלטרנטיבות

אחד הדברים המטרידים שכדאי להתעכב עליהם זה נושא האירוח במלונות באילת שמשום מה מתמחרים את עצמם כמלון שבעה כוכבים בדובאי, אך בפועל מעניקים שירות ואירוח ברמה של 4-5 כוכבים, אז נכון….חופשה עולה כסף ועל דברים טובים צריך לשלם, אך אפשר להבין את הסיטואציה בה רבבות של מטיילים וישראלים בוחרים לדלג על אילת כיעד לחופשה שנתית ולבחור שנה אחר שנה באירוח באזורי איי יוון, קפריסין, ותתפלאו לשמוע גם לא מעט אשר עדיין נוסעים ומגיעים לאזור אנטליה בטורקיה בגלל מחירי תחתית של ספקי התיירות השונים באזור ובתי מלון הפועלים באזור זה.

אז נכון, טענות המלונאים על יוקר מחייה ומחירים גבוהים של מוצרי צריכה בסייסים זו בהחלט טענה מוצדקת, שאיתה מישהו ממשרד האוצר והתיירות צריך לעשות משהו, אך יחד עם זאת חשוב להבין שבתי המלון בארץ ובאילת בפרט, עדיין לא הפנימו שחופשה בהחתמת דרכון באזורנו היא זולה יותר, וכמה שלא כייף לשמוע מעניינת יותר כי מדובר ביעד חדש, שירותי יותר כי שמתפרנסים על זה אז צריך לעשות את המיטב, וכמובן שיתרון מובהק זה שפשוט מדובר בחו"ל.

אטרקציות יוקרתיות שנועלות את השער.

אחד מהנושאים הכאובים של התיירות באילת זה נושא האטרקציות שבשנים האחרונות נפתחות ונסגרות כמו פטריות בגשם, ייתכן שבגלל ניהול כושל של אותם אטרקציות, ייתכן שבגלל מחירי כניסה מפורזים, ואולי פשוט בגלל חוסר גיוון והתחדשות שמלווה את העיר בשנים האחרונות בכל הקשור לפן התיירותית.

כדוגמא ניקח את אטרקציית כדורגל המים של מלון הילטון מלכת שבא שנסגרה בשנת 2015 מסיבות כאלו ואחרות. האטרקציה 'עיר המלכים', נסגר גם הוא בתחילת שלהי 2016 בעקבות חובות. סגירת הבסטות של הרוכלים בטיילת אילת בשנת 2013 שנחשב לאטרקציה הכי מפורסמת במשך שנים, אטרקציה בה כל המבקרים באזור הגיעו בשביל לקנות מזכרות, מתנות, תכשיטים או סתם בשביל לנשום את האווירה האילתית במיטבה. דברים שכאלו, בואו נודה על האמת פוגעים ומזיקים בצורה ישירה בתיירות וחווית המבקרים והאורחים בעיר.

מאיפה מתחילים לשפר ומה כל אחד מאיתנו יכול לעשות?
אחת השאלות הגדולות שכל אחד שואל את עצמו ממש ברגע זה, איך ייתכן שמאז ועד היום התיירות נפגעה בצורה שכזו ואיך אנחנו בכלל יכולים לנסות לשפר את הקיים ולמנף. אז ראשית חשוב שנדע שכל אחד ואחד מאיתנו יכול לעזור, הן אם הוא תושב אילת או מפעיל תיירות בעיר, או סתם תושב תל אביב שפשוט אוהב את העיר ורוצה לחזור לבקר בה מדי שנה ממש כמו פעם, אז ראשית חשוב לדבר, לדבר ולדבר המון, רק שנשמיע קול זעקה אולי מישהו שם בירושלים יתעורר ויבין שהתיירות באילת במצוקה.

כמובן שכתושבי מדינת ישראל חשוב להמשיך ולהגיע לאילת אף על פי המחירים הגבוהים שנגבים כיום בבתי המלון המפוארים, במידה ותמחור לילה יקר לך, אז תמיד אפשר לחפש מלונות זולים ברמת אירוח נמוכה או אפילו וילות נופש יוקרתיות במחירים נמוכים יותר שיעשו את העבודה לא פחות טוב מבית מלון חמישה כוכבים.

כמובן שחלק בלתי נפרד מהתיירות בעיר זה תחום המסעדנות, שדי סובל מחוסר יציבות בשנים האחרונות, ההמלצה שלנו זה ללכת ולאכול במסעדות אשר מתאימות לכיס שלך ובהתאם לתקציב שנקבע מראש, במקרה שכזה האופציה של לקחת לינה וארוחת בוקר כבר נראית הרבה יותר זול ואידאלי.

כמובן שאל נא נשכח את כל נושא הקניות בעיר שנחשב לאידאלי וזול ללא מע"מ בעבור מבקרים המגיעים משאר אזורי הארץ, אתם בעלי העסקים מומלץ להמשיך עידוד קניות באילת, הורדת מחירים ככל שמתאפשר, מבצעים בלעדיים וכל רעיון כזה או אחר שיעשה טוב לשני הצדדים, ואתם המבקרים בעיר….המשיכו לקנות ולעודד רכישות בעיר, זה חלק משמעותי וחשוב מאוד מכל תעשיית התיירות הפועלת בעיר.

מאת: ניצן גינסברג
צילום: אנקה גרינברג

המאמר באדיבות: הוטלז – מלונות, וילות נופש ואכסניות באילת.

%d7%90%d7%99%d7%9c%d7%aa-1

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

2 × 5 =