חדשות
הדרוזים באלחאדר תחת מתקפה

הדרוזים באלחאדר תחת מתקפה

אושר לפרסום: האם העיתוי נבחר בהתאם? רשת החדשות הסורית, האוהדת את המורדים הסונים, א-שאם אפ.אמ. מדווחת כי היום עם אור ראשון החלו כוחות המורדים הנמצאים בעיירה בית ג'אן, הנקודה המערבית ביותר במחוז ריפ דמשק, במתקפה גדולה. כמה מפתיע, לכיוון מערב, כאשר היעד שלהם הוא לא אחר מאשר העיירה הדרוזית אלחאדר.

בשלב הזה ישנם קרבות בין כוחות המורדים ועמדות צבא סוריה והחיזבאללה, הממוקמות מזרחית לעיירה ושייכות לגדוד 3 של חטיבה 90 הפועלת בגזרה שבין קונייטרה וצפונה.

מקורות סורים טוענים כי למורדים יש הרוגים במתקפה זאת ובמקומות מסויימים, אף נצפתה בריחה של כוחות התוקפים. מקורות של המורדים טוענים כי הקרבות נמשכים.

הערות ברקע הידיעה:

האם מתקפת המורדים ממזרח למערב נועדה, במקרה של הצלחה והגעה לפאתי אלחאדר, להדוף את 14 אלף תושבי הכפר הדרוזים לעבר גבול ישראל? או לבחון את הנחישות הישראלית להגן באופן אקטיבי על הישוב הדרוזי?

האם המהלך הצבאי של המורדים נועד לטהר את השטח מזרחית לאלחאדר מכוחות סורים, כדי לאפשר להם לפרוץ צפונה ולהסיר את המצור החלקי, שמקיים צבא סוריה על גזרת ג'בתא אלחשב, מזה זמן רב?

האם עיתוי המתקפה נבחר היטב? או שזה מהלך שגרתי באירועי האזור?

להזכירכם, מפקד הגזרה מטעם צבא סוריה הוא קצין המודיעין הסורי הדרוזי תת אלוף אוסמה זוהיר א-דין, שמשימתו הספציפית, מטעם המשטר הסורי, הוא להגן על אלחאדר נגד המיליציות הסוניות.

להזכירכם, דיווחים מהעת האחרונה טוענים כי החיזבאללה והאירנים הקימו מתקנים צבאים בתוך מרחב הישוב הדרוזי, שעיקר מרחב ההתעניינות שלהם הוא השטח הנמצא ממערב להם, עם כל המשמעויות.

האם ישראל כפי שפורסם, עומדת מאחורי מתקפה זו, עקב האינטרס העליון שלה לנטרל את מתקני החיזבאללה והאירנים החדשים, שצצו בתוך היישוב הדרוזי באלחאדר ו"אינן מוסיפות בריאות" לקטע גבול ספציפי זה?

האם ישראל מאותת לקצין הבכיר הדרוזי, העוין את ישראל, כי הוא "חרג" מסמכותו בעצם הכנסת מתקנים צבאיים של החיזבאללה והאירנים, לתוך אזור היישוב שלהם.
לפני כמה ימים תקפו כוחות המורדים באופן ספציפי מתקנים אלו בירי מרחוק.

תוך כדי ניתוח וכתיבת הכתבה, זוהתה נפילה ברמת הגולן ודובר צה"ל יצא בתגובה כוללת: "לפני זמן קצר זוהתה נפילה בצפון רמת הגולן. אין נפגעים ולא נגרם נזק. ככל הנראה מדובר בזליגה בעקבות הלחימה הפנימית בסוריה."

הרקע לזליגת פגז המרגמה היום בגולן והתגובה הישראלית:

כזכור לכם, היום עם אור ראשון החלה מתקפת כוחות המורדים ב 2 מאמצים, לעבר הצד המזרחי של הכפר הדרוזי אלחאדר.

עם תחילת המתקפה, החלו כוחות סיוע היקפיים של המורדים, להטריד באש תותחים את סוללות הארטילריה של צבא סוריה בתל אלשעאר ובתל אלבזאק, האמורות להעניק "חומת אש" לכפר חאדר במקרה של מתקפה עליהם.

ואכן כך היה. סוללות התותחים והמרגמות, ניסו לסכל את התקדמות כוחות התקיפה לעבר אלחאדר ופגז מרגמה אחד זלג לשטח ישראל, מה שהביא לתגובה הישראלית. במקביל החלו סוללות ארטילריה כבדה מפוג' 137 היושבת באזור כנאכר, לירות אש כבדה לתוך העיירה בית ג'אן כדי לסכל התארגנות כוחות תקיפה נוספים לפני שהם יוצאים לעבר אלחאדר. הצד הסורי טוען כרגע ל- 100 הרוגים ופצועים בקרב כוחות התוקפים. במקביל טוענים המורדים כי הקרבות הקשים על קו ההגנה המזרחי הסורי על אלחאדר נמשכים.
נעקוב.

מפת צירי התקיפה על חאדר:

%d7%9e%d7%a4%d7%941

מפת האזור: שימו לב למטרת המורדים, לפרוץ את המצור על בית ג'אן כשהישוב הדרוזי אלחאדר תקוע כמו עצם בגרון :

%d7%9e%d7%a4%d7%942

המורדים מדווחים כי בקרבות היום באזור אלחאדר הם הצליחו להרוג לפחות 10 חמושים מכוחות אסד וכן להשמיד טנק סורי אחד.

דיווח סורי: ישראל ירתה טיל תמוז לעבר מטרה בתל אלשעאר, בתגובה לזליגת פגז מרגמה לשטחה. الاعلام الحربي مركزي
خاص-الاحتلال الإسرائيلي استهدف بصاروخ أرض أرض من طراز تموز أحد المواقع في تل الشعار بريف القنيطرة دون وقوع إصابات

94 גופות של חיילים סורים, שנהרגו במהלך המצור הארוך על שדה התעופה הצבאי אלמנג ששוחררה לאחרונה ונקברו זמנית בתחומה, הובאו אתמול לזיהוי וקבורה לבית החולים תישרין בדמשק. The 94 Martyrs were transferred to Tishreen Military Hospital in Damascus
(Killed During #Meng_Airport Siege)

סוכנות טאס הרוסית מדווחת: מאז החלה המערכה על העיר מוסול בעירק לפני כשבועיים, נהרגו 16 חיילים אמריקאיים ונפצעו 27 אחרים.
‏وكالة تاس الروسية تكشف عن مقتل 16 جندياً أمريكياً واصابة 27 آخرين منذ انطلاق #معركة_الموصل قبل أسبوعين

הבוקר, פרסמתי את הכתבה הזאת תוך שאני מעיר כדלקמן: "בשלב הזה ישנם קרבות בין כוחות המורדים ועמדות צבא סוריה והחיזבאללה, הממוקמות מזרחית לעיירה והשייכות לגדוד 3 של חטיבה 90 הפועלת בגזרה שבין קונייטרה וצפונה."

עכשיו מתברר כי תקיפת מתחם גדוד 3 של חטיבה 90 אינו אלא מפקדת "פוג' הגולן" שהם מיליציית לוחמים, המורכבת מאלמנטים פלסטינים ודרוזים שאומנו על ידי החיזבאללה וממומנים על ידי אירן. כשמטרתם המוצהרת העיקרית היא להטריד את ישראל, לפי הוראה אירנית. תחושתי שתקיפה ספציפית זאת היתה "מוזמנת" ונועדה לאותת לאירנים ולחיזבאללה, שישראל לא תסבול נוכחות כוחות לא סורים כה קרוב לגבולה.

היום החלה חטיבת שריון 68 מדיויזייה 7 שריון, במתקפה נרחבת על העיירה חאן אלשייח שבפרברי דמשק המערביים, לא הרחק מבית ג'אן שבמחוז קונייטרה. לפני תחילת המתקפה בצעה פוג' 137 ארטילריה לריכוך היעד, באמצעות תותחיה הכבדים. המתקפה החלה לאחר שכל המגעים בין שלטונות סוריה וכוחות המורדים בחאן אלשייח, לפנות את המקום ולהתפנות לצפון סוריה, עלו בתוהו.

תגובת דובר צה"ל: בהקשר לשאלות שנשאלו בכתבה, מדובר בהחלטות של הדרג המדיני והממשלתי שאינן בסמכות ההסברה של דובר צה"ל.

מאת: צביקה נציב
צילום: AP

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

3 + 19 =