חדשות
25 אלף שכירי חרב אירנים בסוריה

25 אלף שכירי חרב אירנים בסוריה

אירן מפעילה בסוריה 25,000 לוחמים שיעים". פרטים ותובנות.בכיר ישראלי גילה לרויטרס כי אירן הביאה לסוריה 25,000 לוחמים שיעים להילחם לצד צבא סוריה נגד המורדים הסונים ודאע"ש.

SYRIA: Iran commands 25,000 Shi'ite fighters in Syria according to an Israeli official – @ReutersWorld.

צבא סוריה מנה יותר מ-300 אלף חיילים בתקופה של טרום המרד לפני יותר מ-5 שנים. לאחר עריקה מאסיבית של רוב החיילים והקצינים הסונים, מונה צבא סוריה, כך על פי הערכת מומחים צבאיים בין 50 ל- 70 אלף חיילים, רובם המכריע מהעדה העלאווית. חיילים אלו משרתים או ביחידות העילית כגון שריון וקומנדו, או בחילות המקצועיות כגון חיל האוויר והים. למעשה רוב הכוחות הקרקעיים הסורים ערקו ואינם מתפקדים יותר.

הסד"כ האירני הוא מחצית מגודלו של הצבא הסורי הנוכחי ולמעשה משלים פערים בלתי ניתנים כמעט לגישור, בקרב הדרג המסתער. לאור האמור לעיל' אם נבחן את דברי הבכיר הישראלי הרי שברור לפיקוד האירני הבכיר, המנהל את הקרבות בסוריה, שהם לא מצליחים לרכז מאסה קריטית של כוח תקיפה, על מנת לדכא את המרד הסוני בסוריה ואי לכך עליהם לתעדף מטרות שיהיו ברי השגה בסד"כ הנוכחי.

ברור גם להם שללא החיפוי האווירי הרוסי המאסיבי, שמפציץ ללא אבחנה, אין להם תקומה צבאית לאורך זמן ולמעשה הם בתהליך מתמשך של שקיעה בביצה הסורית. הם גם מבינים את המשוואה הפשוטה: אין חיפוי אווירי – שעור האבדות מרקיע שחקים עד כדי שיעורים בלתי נסבלים מבית, כולל החיזבאללה מלבנון.

התובנה הזאת הביאה את הרוסים לכוון את ההשתלטות על סוריה, מבלי לחלוק אותה עם שותפים. במקרה הזה – אירן.

בעבר ציטטו אמצעי תקשורת ערביים מומחים, שהעריכו שאירן מפעילה בסוריה יותר מ-70 אלף לוחמים, שאגב גם סד"כ זה לא מספיק לחזור ולהשתלט על סוריה כולה. אלא אם כן נראה פתרון פוליטי בסוריה, נראה כי פוטין מתכוון לגרור את המורדים בכוח לשולחן הדיונים וזאת על ידי פגיעה קשה בנקודת החולשה שלהם, שהיא האוכלוסייה הסונית האזרחית. כשבמקביל עוסקת אירן יחד עם החיזבאללה בציור קווי סוריה החדשה וביצוע מהלך גדול של טיהור אתני, נגד הסונים בגבולות המדינה החדשה. אומנם אין עוד קווי גבול ברורים אך גם התמונה הכללית מספיקה. למעשה כל המעורבים כרגע בסוריה באופן פעיל עסוקים בחלוקת המדינה. נראה מה יהיה בעתיד.

אירן הודיעה לפני זמן לא רב שהיא מכשירה צבא של יותר מ-100 אלף לוחמים שיגיעו לסוריה אם רק יצטרכו אותם. מלבד העובדה שרבים מעריכים כי הצהרה זאת אינה אלא הפגנת שרירים גרידא ואינה מתארת מציאות כלשהי, בעצם הודעה זאת למעשה מודים האירנים כי אין ביכולתם לרכז כוח צבאי הנדרש להכריע את המלחמה בסוריה. אגב, גם 150,000 לוחמים אירנים נוספים לא יוכלו להחזיר את הגלגל בסוריה לאחור. מקסימום יוכלו להשתלט על תאי שטח גדולים שבלעדיהם סוריה העלאווית לא תתקיים.

בהגדרת "לוחם אירני" נמצאים כל אלו שהאירנים יכולים לשכור את שרותיהם מרחבי העולם השיעי ולאו דווקא חיילים ממוצא אירני .

מאת: צביקה נציב

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

fourteen − five =