חדשות
צרות מהדרום הרחוק

צרות מהדרום הרחוק

צרות מהדרום הרחוק. כל הפרטים, ההערכות והתובנות.

אתמול ירו הכוחות החותים בתימן טילי יבשה-ים לעבר משחתת אמריקאית וזאת בפעם השלישית.
בפעם הראשונה שהחותים ירו לעבר כלי שייט היה זה לעבר משחתת של איחוד האמירויות מהמפרץ, ששייטה בים האדום ופגעו בה.

בפעם השנייה ירו החותים לעבר משחתת אמריקאית, ששייטה אף היא מול חופי צפון תימן בים האדום. הטילים החטיאו את מטרתם. האמריקאים בתגובה ירו טילי טומהוק והשמידו מכ"מי חוף של החותיים שסייעו בירי טילים זה.

אתמול ירו הכוחות החותים בפעם השלישית אך לא פגעו. לדברי מקור בטחוני אמריקאי האניה הפעילה את מערכותיה ומנעה פגיעה.

מי שעד עכשיו התעלם ממה שקורה בשערי הים האדום – באב אלמנדאב וחשב שזה לא בעיה של ישראל מתעורר היום מתוך מחשבה, שמה שהיה פעם רק חלום מסוייט הפך באחת למציאות מסוייטת. הננס התימני מתגרה לאור יום וללא חשש ומורא, בענק האמריקאי כאילו מדובר בכוחות שווים לפחות, אם לא יותר.

אם לא נראה בקרוב מאמץ אמריקאי להשמדה כוללת של כל מערך טילי היבשה-ים של החותים בחופי הים האדום, הרי שאתם חוזים בתחילתה של "בלוקדה (הסגר) ימית" אירנית על הים האדום וזאת כחלק ממערכה כלל אזורית לקביעת עובדות. גם עתיד תימן וגם עתיד סוריה קשורים גם קשורים, לאגרסיביות הימית האירנית.

אם ישראל לא תתחיל לפעול ואפילו בחשאי,לסיכול איום זה, הרי שיש לקחת בחשבון שאחרי כל אירוע מהדהד בסוריה, שיכלול פגיעה רצינית באינטרסים אירנים, כמו חיסול בכירים או השמדת נשק מפר איזון, או עימות כולל עם החיזבאללה, נראה תגובה אירנית בחזית עימות רחבה מאוד שתימן רק חלק ממנה. למעשה האיתות האירני לארה'ב הוא שלא להשאירם מחוץ למשחק בכל פתרון אזורי. הליכה על הסף והתגרות במעצמת על, היו תמיד דפ'א אירנית תקנית.

וכאילו זה לא מספיק, מפרסם היום העיתון הערבי 'אלערבי אלג'דיד' “العربي الجديد”- ידיעה כה הזוייה עד שהעיתון הדגיש כי הוא בדק פעמיים את מקורותיו לפני הפרסום. לדברי העיתון חיל הים המצרי מכר לחותים בתימן, בחשאי, 12 סירות קרב מהירות דרך סוחר נשק. הסירות נמסרו ליעדן לפני כחודש והן עוגנות כרגע באזור נמל אלוחייה, اللحية הנמצאת כ- 110 ק"מ צפונית לנמל אלחודיידה וכ-100 ק"מ מגבול סעודיה.

الحوثيون استلموا 12 زورقاً من ضباط في البحرية المصرية بواسطة تاجر سلاح
http://almasdaronline.com/article/85503

האם מכירת כלי נשק זה הוא שהביא למשבר ביחסים בין מצרים וסעודיה? האם מצרים בגדה באופן בוטה בבני בריתה בים האדום כגון: ישראל וסעודיה?

העיתון 'אלערבי אלג'דיד' מנסה גם להבין מה הביא את מצרים לבצע את עסקת הנשק הכה מעוררת מחלוקת והביאה לידי משבר את יחסיה עם בעלי בריתה האסטרטגים?

העיתון מנסה לענות באומרו כי מצרים חוששת לביטחון קווי התעבורה הימית, המובילים דרך מצרי באב אלמנדאב לתעלת סואץ ולמעשה, בעצם מכירת נשק זה היא "קונה שקט" מצד החותים איתם הקפידה מצרים לשמור על יחסים טובים, שמא ינסו לפגוע בשייט הימי לתעלה ויגרמו למפולת קשה בהכנסות המצריות ממנה.

כבר זמן רב, למעשה מאז החלה אירן במעורבותה הצבאית הפעילה בתימן, הבינה ישראל כי "מדרום תפתח הרעה" היא אופציה לא פחות ריאלית מאשר "מצפון פתחת הרעה" כדברי הנביא ושאר קוראי העיתונים.

לאור הפעולה המצרית הבוגדנית, ניתן לשאול האם בקשתה של ישראל לקנות צוללות נוספות לצי הימי שלה, לא נובע מההערכה שכבר התקבעה אצל מקבלי ההחלטות בצמרת הממשל, שפתיחת חזית על שערה הדרומי של ישראל הוא רק עניין של זמן?

שווה גם לנסות לראות איך קובעי המדיניות הישראלית, הצליחו כבר להעריך סכנות אלו לפני הרבה מאוד זמן, וזאת לאור הקמת בסיס מודיעין ישראלי ענק בהרי אריתריאה, כפי שדיווחו מקורות זרים, שמשקיף ומשגיח מקרוב על "מוקדי הצרות" הנוכחיים, שהיה זה אך שאלה של זמן עד שיבשילו לממאירות ביטחונית.

כך למשל מרחק הבסיס הישראלי מנמל העניין של נושא ידיעה זאת הוא כ-500 ק"מ. כלום בקנה מידה של לחימה אלקטרונית.

האם צי הסוחר הישראלי המקווים את קווי השייט עם מזרח אסיה, למעשה צריך כבר להתחיל להתנהל כאילו הוא עובר באזורי עימות "חמים"? שווה ללכת לחומרה במקום לספוג "הפתעה" מרה.

כמו כן על מקבלי ההחלטות בישראל להבין כי כל פתיחת מעשי איבה עם החיזבאללה, או צבא סוריה כתוצאה משמירה על "קווים אדומים" יכולה להביא לפריצת מעשי איבה במקביל, על ידי כוחות פרוקסי חותים בשערה הדרומי של ישראל.

האם גם אתם מרגישים כי הענק האירני כורך עוד ועוד חוטים סביב ישראל ומיום ליום? מגביל את חופש תנועתה וחופש תגובתה, ומסלים את התוקפנות כלפיה מבלי שנראה לכך סימן חיצוני אחד של תוקפנות ישירה?

מעתה אפשר להעריך בצורה סבירה, כי פתיחת מעשי איבה וניסיון להשמיד את יכולות החיזבאללה יגררו הן את החמאס מדרום והן את החותים מהדרום הרחוק וישראל תצטרך לתת מענה ב-3 זירות לפחות.

כמו כן נוכחות מבצעית קרבית ישראלית, כולל כוח התערבות מהיר בשערי באב אלמנדאב – הים האדום הוא הכרח אסטרטגי קיומי. אין מה להסתמך על הצי האמריקאי שיכול להחליט בוקר אחד שהזירה כבר לא מעניינת אותו ולצאת מהאזור, בדיוק כמו שנוהגים כוחות האו"ם לעשות באזור עימות ברחבי העולם, ברגע פריצת מעשי איבה.

תמונת הזירה ביחס להרי אריתריאה:

%d7%9e%d7%a4%d7%94-%d7%9c%d7%a6%d7%91%d7%99%d7%a7%d7%94

מאת: צביקה נציב
צילום באדיבות אתר http://almasdaronline.com/article/85503

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

4 × 5 =