חדשות
הפתעה בכיפור יכולה לחזור

הפתעה בכיפור יכולה לחזור

ראש אמ"ן האלוף הרצי הלוי: "הפתעה נוסח מלחמת יום הכיפורים בהחלט יכולה לקרות לנו שוב. איך אנו עושים הכול כדי שהיא לא תשוב?".

בערב יום הזיכרון השנתי לרס"ן בני, קצין קמב"ץ חטיבת שריון 188, חטיבה שנשחקה לחלוטין במהלך בלימת הסתערות השריון הסורי, לעבר רמת הגולן, בפתיחת מלחמת יום הכיפורים בגולן הסורי. ראש אגף המודיעין בצה"ל האלוף הרצי הלוי נשא דברים.

משפט המפתח של כל נאומו היה: "הפתעה נוסח מלחמת יום הכיפורים בהחלט יכולה לקרות לנו שוב, אך אנו עושים הכול כדי שהיא לא תשוב". ראמ"ן הרצי הלוי סקר בעיקר את האיומים הניצבים כיום בפני מדינת ישראל, אך לנו לא נותר אלא לעכל את המשפט המהדהד הבא ללא כחל ושרק. משפט מפתח נוסף שחשוב להפנים לדבריו: "ישראל הולכת ונהיית חזקה יותר ויותר מול מה שקורה סביבנו וחשוב שנמשיך כך".

האלוף הרצי הלוי אמר עוד כמה דברים בנוסח שכבר שמענו עליהם, כגון: "במלחמה הבאה יחס האבדות בין הצבא לחלק האזרחי, יהיה לגמרי שונה מהמלחמות האחרונות". כך לדוגמא הוא ציין כי במלחמת יום הכיפורים, הנחשבת למלחמה בו הופעלו מערכי אש אדירים, היה לישראל הרוג אזרחי אחד. וזאת מפגיעת טיל 'פרוג' שנורה על ידי הסורים לעבר רמת דוד.

תוך שהוא שולח 'קריצה' לפרשת החייל היורה, אלאור אזריה, אמר ראמ"ן: "חשוב שתהיה לכידות חברתית ועמוד שדרה מוסרי ולא רק במלחמה".

עוד מנאומו: "הכנסות דאע"ש מהנפט היו בעבר הקרוב 85% אחוזים מסך ההכנסות ואילו היום הם ירדו ל- 40% אחוזים".

"אמ"ן מתמודדת היום עם הבעיה איך להביא למדינת ישראל התרעה אפקטיבית, לאירועים נוסח הפיגוע ב'שרונה' שבתל אביב".

בערב הזיכרון השתתף גם שר החינוך מר נפתלי בנט, שהדגיש בכל מהלך נאומו את העובדה כי הוא "לא מפסיק לרדת לשטח, על מנת להבין את המצב ברזולוציה הקרובה ביותר למציאות". לדבריו: "שורש המחדל ביום הכיפורים היה עצם העובדה שהדרג המדיני לא ירד לשטח, כדי לברר את מוכנות הכוחות". עוד לדברי השר בנט "גם כיום בכירי השלטון אומרים לו להפסיק את מנהגו, לתחקר את צה"ל לעומק, כי הוא הדרג המדיני ויש לתת לדרג הצבאי לפעול על פי שיקולי דעתו".

ובהערה אישית:
באשר לדברי השר בנט: השר בנט טועה כשהוא אומר שחברי הקבינט הבטחוני בשנת 1973 לא ירדו לשטח ולא חקרו לפרטים את המערכת הצבאית. אליי לבסיס ולכל מערך יחידת 8200 בסיני, הגיעו כל חברי הממשלה וחברי הקבינט הביטחוני. מצעד האישים שזכיתי שיבקרו אותי, כללו החל מראש הממשלה גולדה מאיר, דרך חברי הקבינט הביטחוני כגון ויקטור שם טוב, וכל חבריו בוועדה. הם נהגו לשמוע סקירות. אלא שכל סיבוב כזה היה קצר ביותר, ולא ניתן היה ללמוד ממנו הרבה על המצב לאשורו, ברזולוציה האמיתית. בכל פעם שהם הגיעו, הם היו מלווים בראש אמ"ן ובכירים אחרים שמנעו כל מגע ישיר עם החיילים בשטח.
למיטב זכרוני היחיד שעשה זאת בצורה אפקטיבית, היה האלוף אהרון יריב ראש אמ"ן לשעבר, שנהג להרחיק את כל הבכירים כל פעם שפתח בשיחה עם החיילים בשטח. עליו אפשר להגיד כי הכיר את המצב לאשורו ואני מקווה שהשר בנט אכן מחקה את יריב ולא את חבריו לשעבר בממשלות ישראל.

קצת על האכסניה שאירחה מפגש זיכרון זה, 'היכל בנימין'.
בני קצין היה קמב"ץ חטיבת שריון 188 שמפקדה היה אל"מ איציק בן שוהם, עליו השלום. החטיבה "חטפה" מתקפה דיוויזיונית אדירה בפרצוף ונשחקה לאבדון בסוף היום השני למלחמה. כה עזה היתה הלחימה. אביו של בני קצין, מוותיקי רעננה הקצה מגרש להקמת היכל, 'היכל בנימין' בית כנסת על שם בנו. קשה להתעלם שצירוף המקרים הקשה שבאותו יום שעיריית רעננה נתנה אישור להקמת בית הכנסת, לקה האב בלבו ומת. מת מצער. יהי זכרו ברוך.

מאז הקמת 'היכל בנימין' מקיימת משפחת קצין ערב זיכרון לזכרו, בו מוזמנים מיטב הדמויות מהעולם הרבני ומהממסד הבטחוני, לשאת דברים על ענייני דיומא. הרב שאר ישוב כהן זכר צדיק לברכה, נשא אף הוא דברים לפני כ-25 שנה. אני מקפיד, כאיש שהשתתף במערכה זאת, לכבד את זכרם של אותם גיבורים, שהשליכו נפשם לאש הכבשן בניסיון להציל את מדינת ישראל. חייהם לא היו חשובים בעינם. טובת הכלל היא שנתנה את תעצומות הנפש לגבורת היחידים והיחידות.

יהי זכר נופלי מלחמה זאת, צרורה בצרור החיים, יחד עם כל הלוחמים על תקומת ישראל.
לא נשכח!

הגדיל לקבוע מי שהיה מפקד יחידת 8200 במלחמה, תת אלוף יואל בן פורת שאמר לי בערוב ימיו כשהיה כבר על ערש דווי, שאם יש משהו אחד שהוא לוקח אתו הרי שזאת המסקנה שחייבים להעיף את חטיבת המחקר בכלל מאמ"ן ולקבוע לה מסגרות אחרות.
שלא תפריע במלאכת איסוף המודיעין.

ככל שעוברים השנים וככל שאני קורא את דעותיהם של המומחים השונים, המתיימרים להסביר לי מה אני רואה ואיך עליי לחשוב, אני יותר ויותר משוכנע בצדקת דבריו של מפקדי, עליו השלום.

אין גבול ליומרנות האישית והאנושית, אפילו במחיר חייהם של חבריהם.

מאת: צביקה נציב

%d7%91%d7%a0%d7%98-1

%d7%94%d7%a8%d7%a6%d7%99-2

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

sixteen + twenty =