חדשות
איום של טילים על אילת

איום של טילים על אילת

בעקבות פרסום כתבה של העיתונאי אהוד יערי ב'רשת' על הסכנה שמגיעה אלינו מצד המורדים בתימן, בים האדום, הערותיי: מה ניתן ללמוד ממאמרו של יערי?

העיתונאי אהוד יערי פרסם היום כתבה ב'רשת', שכלל פרטים על המצב הבטחוני בנמל אילת. בכתבה נכתב : "פעמיים נורו טילים מן החוף לעבר ספינות בים האדום, תחילה אל ה"סוויפט" של איחוד האמירויות, שנפגעה קשה, ובהמשך לעבר המשחתת האמריקנית "מייסון". הבוקר (חמישי) נאלצה ארצות הברית לבצע תקיפה אווירית של 3 עמדות מכ"מ של הכוחות החות'ים על חוף ים סוף. במילים אחרות: כוחות החות'ים, הנתמכים על ידי אירן ומקבלים הדרכה מחיזבאללה, הצליחו להציב טילים המאיימים על השיט למיצרי "שער הדמעות" (באב אל מנדב) ומהם צפונה."

עוד נכתב: " ישראל חייבת מעתה להביא בחשבון איום על התנועה אל נמל אילת, כמו על אוניות הפונות לתעלת סואץ בדרך לחיפה או אשדוד."

הערותיי: מה ניתן ללמוד ממאמרו של יערי?
כל מפת המכ"מים של החותים, שהם למעשה תחנות אירניות במסווה תימני-חותי, ידועה היטב למדינות האזור כולל הרחוקות פיסית.

התגובה האמריקאית, הכמעט אינסטינקטיבית, מדגימה היטב שחומר מבצעי-טקטי, למבצעים אד-הוק, נמצא זמין ובכל רגע נדרש ניתן להפכו למבצע צבאי מוצלח.

אתם רשאים לחשוב שגם לישראל יש מידע שכזה. הבסיס באריתריאה לא נועד להיות בסיס נופש לחיילי צה"ל.

אם ניתן להסיק כבר מסקנה אסטרטגית אחת, הרי שהיא מצביעה כי כל המעבר הימי של באב אלמנדאב, נכנס זה מכבר למערך השיקולים האסטרטגים של הפיקוד העליון האירני, בכל מה שקשור במטרות ההתפשטות של ציר הרשע ברחבי המזרח התיכון.

כל עימות, לדוגמא, עימות של ישראל עם אחת ממדינות הפרוקסי של אירן, יגלוש, אם וכאשר זה יתאים לאירן, גם לחופי תימן וחסימת השייט לכיוון ישראל ותעלת סואץ, יהפכו כ"חומר ביד היוצר" לפיקוד העליון מבית מדרשו של חמינאי וישרתו את רעיון ההתפשטות שלהם.

מה ישראל צריכה לעשות עם ירי הטילים לעבר המשחתת של האמירויות, עוד לפני התקרית עם האמריקאים? זה כבר עניין לכתבה נוספת. אבל אין ספק שאנו ניצבים בפתחה של תקופה שסף התגובה, הנגלית והנעלמת מן העין, כבר עלתה ביותר ממדרגה. גם האירנים מבינים זאת ונערכים בהתאם. המשחק עבר לפאזה אגרסיבית שטרם הכרנו באזור ההוא.

דובר משטרת מרחב אילת פקד איציק אלפסי, מסר בתגובה: האחריות הביטחונית במימי זירת ים סוף הינה של חיל הים ועל כן יש לפנות לתגובתם. משטרת ישראל ערוכה ונערכת דרך קבע למתן מענה לאירועי פח"ע בגזרת מרחב אילת ובשת"פ הדוק עם גורמי חירום, ביטחון והצלה.

מדובר צה"ל נמסר: האחריות על ביטחון הגבולות הימיים במפרץ אילת מוטלת על כוחות זרוע הים בזירת ים סוף. הזירה עובדת בשיתוף פעולה מלא עם המשטרה הימית באילת, שאמונה על ביטחון הפנים ועל הסדר האזרחי בים
הזירה ערוכה לכל תרחיש ושומרת על ערנות במטרה לתת הגנה הן לגבולות הימיים והן לחופים ועל מנת להעניק לעיר אילת ביטחון מלא.

מאת: צביקה נציב
צילום: סוכנות רויטרס

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

8 + twelve =