חדשות
המכבש האירני בעירק וסוריה

המכבש האירני בעירק וסוריה

האסטרטגיה האירנית בתפארתה: קביעת אסטרטגיה נעשית בדרך כלל בחדרי חדרים ובסודי סודות. כל אירגוני הביון במערב בכלל ובאזורינו בפרט היו שמחים לדעת מה הן בדיוק כוונת צמרת המימשל האירני בעתיד הקרוב ואם אפשר גם לעתיד הרחוק.

אנו, כקוראי עיתונים ואתרי חדשות באינטרנט נאלצים להסתפק בהתבטאויות של בכירים אירנים רלוונטיים – חייבים להדגיש, וכן בדיווחים אודות תנועת כוחות בחזיתות הלחימה השונות ברחבי עירק וסוריה.

מלאכת איסוף המידע ובניית תמונת מצב היתה תמיד מלאכה שבעיקר נתנה ביטוי למה שרואה כותב המאמר. יש כאלו שרואים, או חושבים אחרת אבל זה לא ממש משנה. כל אחד יקרא ויגבש לעצמו תמונת מצב משלו וכך גם אני עושה בכתבה זאת.

כזכור, צבא עירק הודיע על השתלטותו על העיר פאלוג'ה, לא הרחק מהבירה בגדד, ודחיקת כוחות דאע"ש מהעיר. דאע"ש מצידו טוען כי נסיגת כוחותיו מהעיר אינה אלא נסיגה טקטית למטרות התארגנות והסתערות מחדש. אני לא חושב כך. הם יעבירו את אותם כוחות שנסוגו מהעיר, אל עבר חזיתות לחימה קריטיות אחרות, כאשר בראש מעייניהם הוא הגנה על בירתם א-רקה. נפילתה תהווה מכה מורלית קשה לחליפות האיסלמית המדומה.

אפשר גם שדאע"ש ינסה לצבע שוב את "מתווה תדמור" שבסוריה. שם, לאחר קרב קשה וארוך כי צבא סוריה ובעלי בריתו בסיוע אווירי אינטנסיבי של חיל האוויר הרוסי, הם נסוגו מהעיר, אבל לא ממש. הם התבססו באזורי המדבר הריקים המשתרעים בין העיר תדמור שממזרח לדמשק, ועד מרחבי א-רקה ודיר א-זור שבמזרח סוריה. משם הם מטרידים את כוחות צבא סוריה המתקדמים. והם עושים זאת לא רע. מקיזים מדמם של החיילים הסורים ומכריחים את הצבא הסורי להקצות כוחות, על מנת להתמודד איתם וכך מקלים את הלחץ הצבאי ההולך ונבנה על העיר א-רקה.

נחזיר לרגע את המבט לעיר פאלוג'ה: כזכור דיווחנו כי בשבוע האחרון, בטרם הסתיים הכיבוש המלא של העיר הוציא צבא עירק חלק מכוחותיו והעבירם לאזור מוצול. כמו כן דווח כי ממזרח למוסול הולכת ומתקדמת לפחות דיוויזיית שריון עירקית אחת לשטחי כינוס באזור העיר מוצול. הכוונה ברורה. וגם כך הצהירו היום בכירים בצבא העירקי: לאחר פאלוג'ה, הבאה בתור היא מוצול. אלא שכאן באה הצהרתו של הגנרל האירני קאסם סולימני, שפיקד אישית על כיבוש פאלוג'ה, ושאמר כי במידת הצורך הוא יעביר את כוחות המיליציות השיעיות שסייעו בכיבוש העיר, אל אדמה סורית כדי שיסייעו בכיבוש העיר חלב. העיר הגדולה ביותר בסוריה ובירת צפון המדינה.

אז מה אנחנו אמורים להבין מ – 2 הצהרות שלכאורה מנוגדות. האם מוצול שבעירק היא הבאה בתור או חלב שבסוריה? ברור שהן ממשלת עירק והן ממשלת סוריה, כל אחת מושכת לכיוון שלה אלא שיהיה מאוד מעניין לראות את סדרי העדיפויות האירניות.
האם יעדיפו "מוצול תחילה"? מה שיבהיר לכולם, כי המטרה האסטרטגית הראשונה במעלה של האירנים, זה לטהר את צפון עירק מגורמי דאע"ש, ובכך לפתוח לרווחה את הציר האספקה אירן-עירק-סוריה-לבנון, מה שיאפשר לאירנים להזרים נשק כבד, שלא ניתן, כמעט, להובילו באוויר לכל מדינות החסות שלה ולבסס את כוחם וכוחה באזור. או לחילופין, הם יעדיפו את אופציית "חלב תחילה" כדי לטהר את כל צפון סוריה, ובכך למנוע התבססות טורקיה והכורדים על צפון סוריה.

ארוע מאוד יוצא דופן שנקלט היטב ברד"ר האמריקאי היתה תקיפה אווירית רוסית את כוחות המורדים בדרום סוריה, ושאילץ אותם להזניק מטוסי קרב מירדן לעבר התוקפים הרוסים, ובכך לאותת להם על מורת רוחה של ארה"ב לנוכח תקיפת בעלי בריתה בקרב הסורים על ידי הרוסים. אז איך ניתן לנסות ולהסביר פעילות רוסית זאת? האם תקיפה זאת היא תחילתה של פעילות מאסיבית נגד צבא דרום סוריה, במטרה להחלישו ולאפשר לכוחות צבא סוריה בסיוע אירני-שיעי, להחזיר את השליטה על דרום המדינה ובעיקר על הגבול המערבי שלהם עם ישראל ולאפשר לכוחות שיעים, על כל סוגיהם, להתבסס גם על גבול ישראל.

אז אם נעלה עוד שכבה במבט מלמעלה על האסטרטגיה האירנית הכוללת לסהר השיעי אירן-עירק-סוריה-לבנון, הרי שהעתיד היותר רחוק נראה מדאיג מאוד מבחינת ישראל.

הנעת הכוחות השיעים באופן חופשי בין עירק וסוריה, מבלי שישראל תמחה כרגע, או בכלל לא תאפשר זאת – עקב חשש מהעתיד, הגנרל האירני פשוט מרגיל את כולם לראות את עירק וסוריה כמרחב אירני אחד, בו מותר לו, מבלי שהמעצמות ימחו על כך להניע כוחות משלו למען המטרה העליונה – "לחימה בטרור". אך באותה הזדמנות הוא מחסל את כל אוייבי משטר אסד ונע לעבר מטרות אסטרטגיות ארוכות טווח בבטחה.

דעתי: ישראל צריכה להבהיר כבר עכשיו את קוויה האדומים לאמור, עד לאיזה מרחק מגבולה היא מוכנה לקבל מיליציות חמושות שיעיות, ומה יהווה מבחינתה "קאזוס באלי" (עילה למלחמה). אסור להסיר את המבט מכל האזור כי ויתור הכי קטן ליד הגבול עם ישראל, יהווה בסיס להתחלה של המהלך האסטרטגי הבא.

אין להמעיט בהכרזותיו של הגנרל סולימני לגבי האזור. כל מילה שקולה ומדודה ומבטאת תוכניות אירניות ארוכות טווח, שכל כולן לא מיטיבות עם ישראל וזאת בלשון המעטה.

נעקוב!

נספח מפות:
כל ניסיון "לפרוט" תוכניות אסטרטגיות ארוכות טווח למקבץ טקטיקות נוכחיות בגזרות הלחימה באזור, מחייב הצגת מפות והסברים לגבי כל גזרה. ברור לי שהקורא הממוצע לא יכיל את שפע הנתונים של כל גזרת לחימה ומטרותיה והסד"כ העסוק בהשגת היעדים בגזרה, אך אשתדל להביא מספר דוגמאות מלוות במפות עדכניות. והחשוב הוא להפנים שלכל חלק בפזל הזה יש חלק חשוב בבניית העתיד של סוריה ונגזר מכך גם עתיד היושבים בציון. ממש כך.

גזרה אחת קטנה מצפון לעיר חלב בקרבת הגבול עם טורקיה:

מכבש אירני

צבא סוריה הולך ודוחק את כוחות המורדים בגזרה בין העיר חלב וגבול סוריה. המטרה המרכזית לנתק נתיבי אספקה ערב המתקפה הגדולה על העיר חלב, במטרה להשתלט עליה. טורקיה איימה כמה פעמים, מבלי לקיים את איומיה, כי היא לא תסכים שצבא סוריה יכבוש את העיר חלב. בינתיים טורקיה מתלבטת וצבא סוריה ובעלי בריתו מנקים את אזורי הגבול עם טורקיה. מה שעולה לכל הצדדים בדמים מרובים.

ושוב אנחנו רואים את מכונת המלחמה האירנית בפעולה. לא משנה מה קורה בגזרות אחרות, כל גזרה מתכוננת לבאות כאילו היא עומדת להיות חזית הלחימה החשובה ביותר כרגע. וזאת בהחלט מדיניות נכונה וראויה. האירנים בהחלט יודעים היטב מה הם עושים ואיך הם עושים. נחישותם להתקדם למרות האבדות הכבדות שלהם בהחלט ראויה לשימת לב ולהבנת תכניותיה העתידיות.

עוד גזרה ששווה למקד אליה את תשומת הלב בגלל חשיבותה, לא רק המקומית אלא בגלל חשיבותה האזורית. מדובר במקטע הגבול של מחוז לטקיה בצפון סוריה עם טורקיה.

ראו מפה:

מכבש אירני 1

כמו שאתם רואים, האזור הירוק הוא בשליטת המורדים הנתמכים על ידי טורקיה. האזור השחור הקטן בשליטת דאע"ש והאזור האדום בשליטת צבא סוריה. המטרה הטורקית היא ליצור רצף טריטוריאלי עם המיעוט הטורקמני הנאמן לה בעזרת 'ג'ייש אלפתח' (צבא הצפון של צבא סוריה החופשי) בעוד שמטרת האירנים והסורים היא לדחוק את המורדים אל מחוץ לאזור, ולהשאיר את כל מחוז לטקיה בשליטת השלטון הסורי המרכזי. והמצחיק הוא שכל הצדדים מצדיקים את מעורבותם באזור ב"לחימה בטרור הדאע"שי" המקיים נוכחות דלה וחלשה באזור, אך הוא מהווה את ההצדקה להתנגשות בין 2 האינטרסנטים הגדולים: אירן וטורקיה והכל סביב השליטה על האזור. הטורקים רואים את כל פעילות דחיקתם מאזורי הגבול הדרומי שלהם עם סוריה בעיניים כלות והשאלה הגדולה היא מתי טורקיה "תשבר" ותעבור למעורבות צבאית ישירה ופעילה, על מנת להגן על האינטרסים שלה. או שמא הווזיר הטורקי-ארדואן, הוא כולו "רעש וצילצולים" והוא לא ינקוף אצבע על מנת לעזור לבעלי בריתו לקיים את תוכניותיו באזור והם ינטשו לגורלם המר.

מאת: צביקה נציב

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

13 − ten =