חדשות
להשתזף בלי כוויות

להשתזף בלי כוויות

כולנו אוהבים את אור השמש העוזר להעלות את מצב הרוח ומשפר את הרגשה. עונת הרחצה החלה כבר באופן רשמי וכולנו בהמונינו נבלה את רוב הזמן הפנוי שלנו בחופים הנפלאים של הים סוף. אבל צריך לזכור כי בדבש יש גם עוקץ ונזקי השמש מסוכנים הן לטווח הקצר ולטווח הארוך. הנה לכם כמה טיפים שיעזרו לכם לשמור על הבריאות, למרות אהבתכם לשחייה, לצלילה ולשאר נפלאות של הים שלנו.

עור שזוף אינו מסמל בהכרח עור בריא, אלא את ניסיון הגוף לצמצם את תהליך הפגיעה. עור שרואה יותר מדי אור השמש יכול לגרום בגוף שינוים בלתי הפיכים והזדקנות מוקדמת. שזיוף מוגזם בילדות גורם לסרטן העור מסוג 'מלנומה', בשנות הבגרות המאוחרות. מיטות שזוף מלאכותיים אינם בטוחים ב 100%, כי לא קיים שיזוף בריא, נקודה!
השמש משדרת שתי סוגים של קרינה UVA שחודרת לעומק רקמת העור וגורמת להזדקנות טרם זמנה, וקרינהUVB שפוגעת בשכבת החיצונית של העור וגורמת ליצירת מלנין, הפיגמנט שצובע את העור. חשיפה מוגזמת לשמש מזמינה כוויות, נקודות חן, נמשים, עיבוי העור ובסופו של דבר לסרטן עור ולסוגים שונים של סרטן, כתוצאה מירידה בהתנגדות הגוף והמערכת החיסונית. שחיה במים הקרים של הים סוף מגבירה את הסיכון לכוויה, היות שהמים הקרים רק נראים לנו בטוחים, אבל קרני UBV מתגברים ומוחזרים על ידי המים, והשחיין מקבל פי שתים קרני שמש מזיקות. אז מה עושים?

לא נחשפים לשמש בין השעות תשע בבוקר עד חמש אחר הצהרים, מתלבשים בבגדים ארוכים עם שרוולים (גם תינוקות), חובשים כובע רחב שוליים ומשקפי שמש, מורחים על הגוף החשוף שיכבה עבה של קרם הגנה מס' 15 לפחות, רצוי להימצא כמה שיותר זמן במקום מוצל, יש ללבוש חולצה בכניסה לים או בברכה, יש לשתות כל חצי שעה כוס מים כדי לא להתייבש, ביום חם רצוי לשתות 3-4 ליטר של נוזלים ולצרוך מזונות עתירי נוזלים כמו: אבטיח, מלון, מלפפון, עגבנייה, פרי הדר, קיווי, גמבה, יוגורט וסלטים. אם כבר חזרנו אדומים מדי מחוף הים אפשר להרטיב את האדמומית שעל העור עם מים קרים בעזרת מגבת רטובה ומי קרח. יש להרטיב מחדש כשזה מתקרר.

אפשר להוסיף למים הקרים כפית סודה לשתיה והכאב יעלם במהירות. אפשר להוסיף למים 2 כפות חומץ תפוחים, אלכוהול, 2 כפות שבלות שועל, 2 כפות גרגירי פשתן טחונים, גזר מגורד, מיץ בצל סחוט עם דבש, אפשר לשפשף את מקום הכאב עם אספירין, להניח על מקום הכוויה עלים או ג'ל אלוורה. למחרת אפשר למרוח חמאה שלתוכה שוברים קפסולה של ויטמין E ואבץ, שמן לבנדר, דבש מדולל במים. אפשר להרטיב את עם חליטות קרות של סמבוק שחור, בבונג וציפורני החתול. מתי חייבים לפנות לעזרה רפאית? כשמופיעים בחילות, צמרמורת, חום, חולשה כללית וכל שינוי אחר בגופינו.

כתבה: אנקב גרינברג

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

one × 2 =